بردکرامب چیست؟ (Breadcrumbs)

بردکرامب لینک های مسیریابی هستند که اغلب در پایین منو سایت های مختلف مخصوصا سایت های فروشگاهی مشاهده میکنید. این واژه از دو عبارت bread به معنای نان و crumbs به معنای خرده تشکیل شده که در نهایت به معنای خرده نان یا نان ریزه است. اما چرا این نام عجیب بر روی آن گذاشته شده است؟واژه بردکرامب از یک داستان افسانه ای اروپایی (هانسل و گرتل) برداشت شده که در آن خواهر و برادری، در راه رفتن به جنگل، خرده های نان را در بین راه خانه تا مقصد ریخته تا بتوانند در زمان بازگشت از آنها به عنوان یک راهنمای مسیر استفاده کنند.دقیقا مهم ترین استفاده و کاربرد بردکرامب نیز بحث مسیریابی در سایت است. در برخی از سایت های فروشگاهی بزرگ، دسته بندی ها و زیر دسته بندی های زیادی وجود دارد که کاربر ممکن است برای رسیدن به محصول هدف خود، نیاز باشد گاها بیشتر از ۳ مسیر پیاپی را رد کند. در این زمان است که نقشه راه برگشت میتواند به شدت به کاربر کمک کند. نمونه این مثال را در تصویر پایین مشاهده میکنید.

نمونه نان ریزهالبته بردکرامب با توجه به کمکی که به سئو سایت و علاوه بر آن، تجربه کاربری میکند، میتواند در سایت های وبلاگی و غیر فروشگاهی نیز استفاده شود.

انواع بردکرامب کدام اند؟

اغلب افراد تصور میکنند که تنها نوع برد کرامپ موجود در سطح وب، نوع مسیریاب آن است. اما باید بدانید که برد کرامپ ها در اصل به ۴ دسته تقسیم میشوند که در ادامه هر کدام را برای شما توضیح میدهیم:

بردکرامب مکانی

بردکرامب متحرک یا مکانیاولین نوع بردکرامب، نوع پیشفرض و رایج آن است که در اغلب سایت ها مشاهده میکنید. ساختار این نوع بردکرامب به صورتی است که دقیقا مکان موجود کاربر در سایت را به او نشان میدهد. با استفاده از نوع سلسله مراتبی بردکرامب کاربر میتواند به راحتی و با کلیک بر روی لینک های آن، به صفحات قبلی سایت بازگردد.

بردکرامب ویژگی (ATTRIBUTE)

آموزش رایگان طراحی سایت وسئواین حالت را اغلب در سایت های فروشگاهی یا آگهی میبینید که کاربر برای پیدا کردن هدف خود در آنها، نیاز به اعمال فیلتر های مختلف و ویژگی ها دارد. به طور مثال میخواهید در سایت آگهی شیپور، آگهی های مربوط به املاک اجاره ای در منطقه ۱۰ تهران را مشاهده کنید که صرفا با قیمت اجاره ای بین ۱ تا ۳ میلیون تومان باشند.
پس از اینکه ویژگی های مورد نظر خود را انتخاب کردید، یک بردکرامب ویژگی برای شما ظاهر میشود تا بتوانید به خوبی انتخاب های خود را تشخیص دهید و حتی در صورت نیاز بر روی آن تغییراتی را اعمال کنید.برد کرامب ویژگی سایت شیپورهمانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، قسمت ۱، بردکرامب ویژگی و قسمت ۲ بردکرامب مکان است. هر دو اینها میتوانند بر روی ارتباط بهتر کاربر با صفحه تأثیر مثبت داشته باشند.

بردکرامب مسیر یا تاریخچه

این نوع نان ریزه دیگر به ندرت در سایت ها مشاهده میشود و نوع مکانی جایگزین آن شده است. در این نوع کاربر میتوانست مسیر طی شده خود را به صورت ساده مشاهده کند. نمونه آن به این صورت است:نان ریزه مسیر یا تاریخچهخانه>>صفحه اول>>صفحه دوم>>صفحه سوم
با توجه به کاربرد بالای بردکرامب های مکانی، دیگر استفاده از نان ریزه های موقعیت پیشنهاد نمیشود.

برد کرامب خرید

این نوع بردکرامب را به ندرت در سایت های ایرانی مشاهده میکنید. ساختار آن به این صورت است که مکان کاربر در فرآیند خرید از سایت را به وی نشان میدهد. این نوع نان ریزه تأثیر مثبتی بر روی سئو سایت ندارد اما میتواند به خوبی بر UX و افزایش فروش در سایت تأثیر گذار باشد.checkout breadcrumbs

تأثیر بردکرامب در سئو چیست؟

تا اینجا با چیستی و انواع بردکرامب یا همان نان ریزه آشنا شدید. در ادامه قصد داریم تا در مورد تأثیر این ساختار در سئو سایت توضیح دهیم. با توجه به اینکه گوگل به شدت به کاربران خود اهمیت میدهد، برای بهینه کردن یک سایت، علاوه بر نکات سئو مربوط به گوگل، باید به موارد تأثیر گذار بر روی تجربه کاربری نیز تمرکز خود را معطوف کنیم.بردکرامب از جمله مواردی است که بر هر دو این موضوعات (UX & SEO) تأثیر دارد و در نهایت، استفاده صحیح از آن باعث بهبود سئو سایت میشود.

لینک سازی داخلی

اولین تأثیر مستقیم breadcrumbs بر روی سئو سایت شما، بحث لینک سازی داخلی است. در مقاله جامع و تصویری سئو محتوا در مدیران سایت متوجهشدید که اهمیت لینک سازی داخلی چقدر بالاست و میتواند تا چه حد به بهبود رتبه سایت در نتایج کمک کند. نان ریزه ها به دلیل ساختار لینک مانند خود باعث ایجاد لینک های داخلی به صفحات مختلف سایت شما میشود.در نظر داشته باشید که در حالت پیش فرض این لینک ها با استفاده از انکرتکست (کلمه کلیدی لینک شده) به صفحات مختلف سایت شما ارجاع داده میشوند که بر افزایش قدرت صفحات روی کلمات کلیدی تأثیر بسزایی دارد. در اصل با استفاده از این ساختار باعث ایجاد یک لینک سازی زنجیره ای داخلی و بی نهایت در سایت میشوید.در ضمن وجود این لینک سازی پی در پی باعث بهبود ایندکس سایت شما توسط ربات های خزنده گوگل میشود.

افزایش ux سایت

گفتیم که تجربه کاربری یا ux سایت از جمله موارد مهم و تأثیر گذار در seo سایت است. هدف اصلی از به وجود آمدن بردکرامب ها، نه بهبود لینک سازی داخلی بلکه افزایش ux کاربر بوده.این ساختار از گمراه شدن کاربر در سایت های بزرگِ دارای دسته بندی های مختلف جلوگیری کند. باید توجه داشته باشید که طبق اصول سئو، هر صفحه از یک سایت در نتایج جستجو رتبه میگیرد. حال تصور کنید که شما به قصد خرید یک مدل گوشی LG در وب فارسی به جستجو پرداخته اید و به سایت دیجی کالا میرسید.
در این سایت پس از مشاهده مشخصات تلفن همراه مد نظر خود، از خرید آن پشیمان میشوید یا حتی قصد میکنید که ویژگی چند کالای دیگر را نیز قبل از خرید بررسی کنید. در این زمان است که شما در یک سایت بزرگ فروشگاهی گیر کرده اید و نمیدانید که دقیقا باید به چه صورت به مقصد خود برسید. اما با وجود نان ریزه ها در بالای صفحه، به راحتی میتوانید مسیر مورد نظر خود را پیدا کرده و به دسته بندی تلفن های همراه  LG و یا کل تلفن های همراه مراجعه کنید:برد کرامب سایت دیجی کالا

کاربرد بردکرامب ها صرفا در سایت های فروشگاهی نیست و در وبلاگ های دسته بندی شده نیز به خوبی میتوان از آن استفاده کرد تا تعامل کاربر با سایت را افزایش دهیم. به طور مثال کاربر میتواند پس از مطالعه مقاله آموزش لینک بیلدینگ، از طریق ساختار بردکرامب به مقالات دسته بندی آموزش سئو دسترسی پیدا کرده و دیگر مقالات را نیز مطالعه کند.
در نهایت این ابزار با تأثیر مثبت بر UX سایت میتواند باعث:
۱-افزایش زمان ماندگاری در سایت (TIME ON SITE)
۲-کاهش بانس ریت (BOUNCE RATE)
۳-برند سازی بیشتر در اثر تعامل بیشتر کاربر با سایت (BRANDING & ENGAGEMENT)
۴-و در نهایت سئو بهترشود.
همینطور بردکرامب ها میتوانند باعث راحتی بیشتر در کاربران موبایلی شوند و آنها را بیش از پیش به اهداف مورد نظر خود در سایت نزدیک کنند.جالب است بدانید گاها سایت هایی که در ساختار خود از بردکرامب استفاده میکنند، در صفحات جستجو گوگل به شکلی متفاوت نشان داده شده و دقیقا لینک های قبل از صفحه مورد نظر در سایت، به کاربر نمایش داده میشود. این موضوع نیز میتواند باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) شود.

آموزش قرار دادن راهنمای مسیر سایت یا BREADCRUMB در سایت

قرار دادن بردکرامب در سایت های وردپرسی نیاز به استفاده از افزونه دارد و در دیگر سایت ها میتوانید آنها را با استفاده از کدنویسی فعال کنید.در نهایت تا به اینجا باید به خوبی با اهمیت بالای بردکرامب ها در سایت آشنا شده باشید و متوجه شده باشید که چرا اغلب سایت های بزرگ و معتبر از آن در قالب خود استفاده میکنند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.