فروشگاه فایل ارزان پک

آموزش ساخت سایت مپ برای گوگل

آموزش ساخت سایت مپ برای گوگل

آموزش ساخت سایت مپ برای گوگل(استفاده از ابزارهای رایگان)

در سطح وب، افزونه ها و ابزار های آنلاین بسیاری برای ساخت سایت مپ وجود دارند که اغلب آنها به صورت رایگان در اختیار مخاطبان و وبمستران قرار میگیرد. البته اگر تعداد صفحات سایت شما بیشتر از ۵۰۰ صفحه باشد، ممکن است برخی از این ابزار ها نتوانند به خوبی پاسخگوی نیاز های شما باشند.بر فرض اینکه سایت شما صفحات کمتری از این تعداد دارد در اولین پیشنهاد، میتوانید با مراجعه به سایت xml-sitemaps و قرار دادن آدرس سایتتان در آن، نقشه سایت خود را بسازید. استفاده از این ابزار بسیار آسان است و در مدت زمان بسیار کوتاهی سایت شما بررسی شده و سئو سایت مپ آن به صورت یک فایل xml در اختیارتان قرار میگیرد. فایل ساخته شده در این ابزار میتواند برای تمامی سایت ها با انواع سیستم مدیریت محتوا (cms) مورد استفاده قرار بگیرد.
در این حالت شما نیاز دارید تا پس از هر بار ایجاد تغییرات در سایت (بروز رسانی، نوشتن محتوای جدید و…)، بار دیگر با استفاده از همین ابزار سایت مپ جدیدی را ساخته و آن را جایگزین فایل قبلی کنید.
اما اگر سایت شما با استفاده از وردپرس ساخته شده، در ادامه روش های آسان تری برای ساخت نقشه سایت در اختیارتان قرار میگیرد. علاوه بر روش گفته شده در بالا جهت ساخت نقشه سایت xml، افزونه ها و ابزار هایی نیز در سطح وب وجود دارند که صرفا برای ساخت سایت مپِ سایت های غیر وردپرسی به وجود آمده اند. در ادامه به معرفی کوتاه این افزونه ها میپردازیم.

ساخت نقشه سایت جوملا

ساختن نقشه سایت وب سایت های جوملایی همیشه یکی از مشکلاتی است که وبمستران این سایت ها با آن روبرو اند.این سیستم مدیریت محتوا از ساختار لینک بسیار پیچیده ای برخوردار است و این موضوع باعث سخت شدن ساخت نقشه سایت آن میشود. سایت web-site-map ابزاری را در اختیار جوملا کاران قرار داده تا بتوانند به صورت اختصاصی نقشه سایت خود را با استفاده از آن ساخته و سپس دانلود کنند. کار با این ابزار نیز بسیار آسان است و صرفا نیاز به چند کلیک دارد.علاوه بر ابزار ذکر شده، میتوان با استفاده از افزونه ساخت سایت مپ جوملا؛ jsitemap، روند ساخت و بروز رسانی نقشه در سایت های جوملایی را خودکار و داینامیک کرد.

ساخت نقشه سایت جوملا

ساخت نقشه سایت دروپال

شاید استفاده از سیستم مدیریت محتوای دروپال دیگر مانند گذشته در ایران محبوب نباشد. برای سایت های دروپال، افزونه ای ساخته شده که میتواند به صورت خودکار سایت مپ آنها را تولید و بروز رسانی کند. این افزونه کمک بسیار زیادی به وبمستران این سایت ها میکند. افزونه xml-sitemap را از سایت رسمی drupal دانلود کنید.

آموزش ساخت سایت مپ برای گوگل در دروپال

ساخت نقشه سایت asp

سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی (asp,php) با توجه به اینکه توانایی اتصال به پلاگین های آماده را ندارد، نمیتوانند سایت مپ خود را به صورت خودکار بسازند و باید دائما پس از هربار بروز رسانی صفحات سایت، نقشه سایت جدید خود را جایگزین نقشه قبلی کنند.برای ساخت سایت مپ asp میتوان از سایت xml-sitemaps که در ابتدای مقاله معرفی شد استفاده کرد. در ادامه مقاله به آموزش آپدیت و بروز رسانی سایت مپ نیز میپردازیم که برای سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی چون asp موضوعی مهم است.

ساخت سایت مپ asp

آموزش ساخت سایت مپ وردپرسی

سیستم مدیریت محتوای وردپرس در حال حاضر پر مخاطب ترین cms در ایران و جهان است. از همین رو همواره افراد زیادی به دنبال آموزش ساخت سایت مپ در وردپرس با استفاده از ابزار های رایگان و غیر رایگان هستند.در ابتدایی ترین حالت برای ساخت سایت مپ وردپرس، میتوانید به سایت ها و ابزار های معرفی شده در اول مقاله مراجعه کنید و پس از ساخت آن، با استفاده از آموزشی که در ادامه گفته میشود، آن را به گوگل معرفی کنید.اما اگر زمان و انرژی کافی برای آپدیت و بروز رسانی نقشه سایت وردپرسی خود را ندارید، بهترین راهکار استفاده از افزونه های ساخت سایت مپ در وردپرس است.
ساخت سایت مپ وردپرس

نحوه ساخت نقشه سایت با google xml sitemaps در وردپرس

محبوب ترین افزونه ساخت نقشه سایت، افزونه Google XML Sitemaps است. این افزونه تعداد نصب بیشتر از دو میلیون داشته است و این موضوع شما را مطمئن میکند که بهترین ابزار سایت مپ وردپرس، این پلاگین است. در ادامه به آموزش کامل کار با google xml sitemaps و یا “سایت مپ جنریتر” میپردازیم.در آینده در این بخش به طور مفصل کار با افزونه گفته شده قرار داده میشود.

نحوه ساخت سایت مپ وردپرس با yoast

یوآست سئو، یکی از محبوب ترین افزونه های وردپرسی است. اغلب افراد این افزونه را در کمک به وبمستران برای سئو محتوا میشناسند اما این پلاگین قابلیت های بسیار دیگری نیز دارد، از جمله ابزار ریدایرکت، ابزار کنونیکال و در نهایت ابزار مهم ساخت سایت مپ.
نکته قابل توجه و مثبت در این افزونه این است که پس از نصب آن، افزونه به صورت خودکار صفحات سایت شما را بررسی کرده و پس از ساخت سایت مپ، آن را در یکی از صفحات شما بارگذاری میکند. پس از این کار شما کافی است تا صرفا آدرس صفحه نقشه سایت خود را به گوگل معرفی کنید.
در ضمن این افزونه مانند افزونه google xml sitemaps، به طور خودکار نقشه سایت شما را پس از هر بار بروز رسانی صفحات و ارائه محتوای جدید، بروز رسانی میکند. آدرس سایت مپ بارگذاری شده توسط yoast و البته اغلب افزونه های دیگر، این آدرس است: example.com/sitemap.xml
به طور مثال محل قرار گیری نقشه سایت xml مدیران سایت، آدرسی است که در روبرو مشاهده میکنید: modiransite.com/sitemap.xml

نرم افزار ساخت سایت مپ

A1 Sitemap Generator یک نرم افزار ساخت سایت مپ است که در دو نسخه پولی و رایگان به کاربران عرضه میشود. با توجه به اینکه ابزار های آنلاین و رایگان بسیاری برای این منظور وجود دارد، استفاد از آن را به شما پیشنهاد نمیکنیم و در این قسمت صرفا قصد معرفی آن را داشتیم.

چطور سایت مپ html بسازیم؟

در مقالات قبلی توضیح دادیم که سایت مپ html نوعی از نقشه سایت است که نه برای ایندکس بهتر مطالب توسط گوگل بلکه برای راهنمایی کاربر در دسترسی به نقاط مختلف سایت ساخته میشود.
با توجه به اینکه این فایل قرار است در اختیار کاربر قرار بگیرد، باید به ویژگی های بصری و زیبایی آن توجه بالایی شود.به همین دلیل اکیدا پیشنهاد میکنیم ساخت سایت مپ html خود را به یک کد نویس بسپارید (این فرد میتواند به راحتی نقشه سایت html را از روی نقشه xml سایت شما طراحی کند) اما اگر علاقه ای به ساخت آن توسط کدنویس ها ندارید، با استفاده از سایت google xml sitemaps و پس از وارد کردن آدرس سایت خود، میتوانید علاوه بر دانلود نقشه xml سایت، نقشه html آن را نیز دانلود کنید.
همینطور اگر سایت شما وردپرسی است میتوانید به افزونه های ساخت سایت مپ وردپرس در این صفحه مراجعه کنید و از میان آنها یک افزونه مناسب را برای ساخت html sitemap پیدا کنید.
لینک نقشه سایت html اغلب در فوتر سایت قرار میگیرد تا کاربران بتوانند سریعا به آن دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این، با توجه به اینکه این صفحه دارای چندین لینک داخلی به تمامی صفحات سایت است، میتواند به بهبود سئو داخلی و ایندکس بهتر آن نیز کمک کند (البته به هیچ عنوان جایگزین مناسبی برای نقشه xml نیست)

معرفی نقشه سایت به گوگل

پس از ساخت سایت مپ xml خود، نوبت به معرفی آن به گوگل یا دیگر موتور های جستجو میرسد. برای اینکه بتوانید فایل xml را به گوگل معرفی کنید، در ابتدا باید آن را در یک صفحه از سایت خود بارگذاری کرده و سپس به search console سایت خود مراجعه کنید. (اگر از افزونه ای مثل yoast استفاده میکنید، خود افزونه نقشه را در سایت شما بارگذاری میکند.)اما قبل از معرفی سایت مپ، باید مطمئن شوید که نقشه ساخته شده از اعتبار کافی برخوردار است یا نه؟

معرفی نقشه سایت به گوگل

اعتبار سنجی سایت مپ

برای تست نقشه سایت چند راه معتبر وجود دارد که در ادامه به شما معرفی میشوند. ابزار های مختلفی برای اعتبار سنجی سایت مپ ساخته شده است، از جمله:

  •  Screaming Frog
  •  Sitemap Validator
  • seomator
  •  SeoSiteCheckup
  • و…

اما اگر به دنبال معتبر ترین روش بررسی آن هستید، بهتر است به ابزار سرچ کنسول سایت خود مراجعه کنید. برای این کار به سرچ کنسول سایت وارد شوید و پس از آن در قسمت Sitemap به دنبال گزینه ADD/Test Sitemap باشید. در این قسمت کافی است تا آدرس نقشه سایت خود را وارد کرده و سپس گزینه test را انتخاب کنید.

نحوه قرار دادن سایت مپ در گوگل

پس از اینکه از اعتبار نقشه سایت خود مطمئن شدید، در همین صفحه، گزینه Resubmit را انتخاب کنید تا سایت مپ شما در گوگل ثبت شده و کراولر های موتور جستجو به آن مراجعه کنند.علاوه بر این، روش دیگری که به معرفی شدن سایت مپ به موتورهای جستجو کمک میکند این است که تکه کد زیر را در فایل robot.txt سایت خود قرار دهید. در این حالت نیز آدرس نقشه سایت خود را به موتورهای جستجو معرفی کرده اید و آنها برای کراول آن، اقدام میکنند.
Sitemap: http://example.com/sitemap.xml
در این مقاله به آموزش ساخت سایت مپ xml و html برای سایت های وردپرسی، جوملایی، دروپال و انواع دیگر سیستم های مدیریت محتوا (asp , php) پرداختیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها (0)