فروشگاه فایل ارزان پک

اسکیما چیست و چه تاثیری بر روی سئو دارد؟

اسکیما چیست و چه تا ثیری روی سئو دارد

اسکیما چیست و چه تاثیری بر روی سئو دارد؟

خودتان را شهردار یک شهر توریستی تصور کنید!! شهری که مکان های تفریحی بسیار خوبی دارد و به همین دلیل مخاطبان زیادی را نیز جذب میکند. اما در همین حال و در کنار این مکان های تفریحی، مکان هایی نیز وجود دارند که هیچ جذابیتی برای کاربران و مخاطبان شهر شما ندارد و وجود آنها صرفا باعث دلزدگی آنها از شهرتان میشود.به عنوان یک شهردار خوب، چطور میتوانید به مسافران کمک کنید؟ یکی از بهترین پیشنهادات، شناخت مکان های مفید و معرفی آنها به کاربران است. اما چطور مکان های مفید را شناسایی کنیم؟با استفاده از اطلاعاتی از قبیل نوع فعالیت مکان ها، خدمات ارائه شده در آن ها، نظرات کاربران نسبت به مکان مذکور و…در مثال بالا، شهر، دنیای وب و شهردار آن گوگل است. مسافران نیز مخاطبان دنیای اینترنت هستند که به دنبال یافتن پاسخ سؤالات و دیگر اهداف خود، دنیای اینترنت را زیر و رو میکنند. در نهایت نیز اطلاعات ذکر شده، همان کد های اسکیما هستند!! در این مقاله به صورت جامع با چیستی اسکیما، کاربرد و مزایای آنها آشنا میشوید.

اسکیما چیست؟

شاید تصور کنید که گوگل یک هوش مصنوعی همه کاره و بسیار قدرتمند است! تا حد زیادی این تعریف صحیح است اما در نهایت باید در نظر داشت که گوگل یک ربات است و این ربات نمیتواند به اندازه یک انسان از محتوای موجود در سطح وب برداشتی صحیحی داشته باشد. کد های نشانه گذاری اسکیما به گوگل کمک میکنند تا درک بهتری از محتوای دنیای اینترنت داشته باشد و بتواند بهتر از قبل کاربران خود را در پیدا کردن نتایج یاری کند.اسکیما ها،کدهایی هستند که توسط وبمستر ها در میان کد های سایت و صفحات مختلف قرار گرفته و اطلاعات بیشتری را در مورد محتوا های هر صفحه به گوگل میدهند تا گوگل علاوه بر درک بهتر، به بهبود سئو سایت مذکور نیز کمک کند. به طور مثال این کد ها مشخص میکنند که این متن، مربوط به مقالات سایت است و یا اعداد موجود در این تکه کد، مربوط به قیمت محصول موجود در صفحه است.

کد های اسکیما

در ادامه مقاله اطلاعات بیشتری در مورد چیستی و روش استفاده از اسکیما ها به شما داده میشود اما بهتر است تا قبل از آن، با کاربرد و مزایای آنها آشنا شوید.در یک مثال ملموس تر، کافی است تا عبارت “انتقام جویان” را در سطح وب جستجو کنید و پس از آن با این آموزش قدم به قدم برای درک بهتر ماهیت کد های اسکیما جلو بروید.پس از اینکه عبارت انتقام جویان را در گوگل جستجو کنید، با صفحه نتایج یا همان SERP روبرو میشوید. در قسمت چپ صفحه، (نسبت به زبان مرورگر شما ممکن است در قسمت راست باشد) کادری را مشاهده میکنید.در این کادر که نام دیگر آن گراف دانش گوگل است، اطلاعات زیادی در مورد این فیلم به مخاطب داده میشود.

اسکیما در گراف دانش
همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، اطلاعات زیادی در صفحه نتایج گوگل درمورد این فیلم سینمایی به کاربر داده میشود. این اطلاعات عبارتند از:
تصاویر
نام فیلم
تاریخ ساخت فیلم
لینک ویدیو پیش‌نمایش در youtube
امتیاز کاربران
توضیحات ویدیو
تاریخ اکران
مدت زمان فیلم
اطلاعات بیشتر
نویسندگان
زمان انتشار در مکان های جغرافیایی مختلف
نویسندگان
بازیگران
و…
اغلب این اطلاعات توسط گوگل از سایت ویکی پدیا برداشته شده است. در متن مقاله مربوط به انتقام جویان، تکه متنی که درباره نویسندگان این فیلم و نام آنها بوده است، با استفاده از نشانه گذاری ها (اسکیما) به عنوان نویسنده ها مشخص شده اند. این روند برای دیگر بخش ها نیز صدق میکند.
اما چرا گوگل سایت دیگری را برای این موضوع انتخاب نکرده است؟
اولین پاسخ اینکه ویکی پدیا از کد های نشانه گذاری یا همان اسکیما (Schema Markup) برای محتوای خود استفاده کرده است و احتمالا هیچکدام از سایت رقبا نتوانسته اند به خوبی ویکی پدیا، اسکیما مارک آپ را در سایت خود پیاده سازی کنند. مورد دوم نیز مربوط به محبوبیت این سایت در مقابل رقبا است که در نهایت گوگل را وادار به استفاده از اطلاعات آن برای تکمیل گراف دانش خود کرده است.
نکته: همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، در میان لینک های موجود به صفحات دیگر گوگل و البته ویکی پیدا، لینکی نیز به سایت یوتیوب وجود داده شده (پیش‌نمایش ویدیو). باید بدانید که گوگل برای قرار دادن نتایج در گراف دانش خود به دنبال یک سایت خاص نیست. بلکه هدف اصلی آن نمایش یک نتیجه بسیار کامل و روان به مخاطب است. پس ممکن است برای این موضوع از میان سایت های دارای اسکیما، نتایج را از چند سایت مختلف به کاربران خود نشان دهد.
سؤال: آیا گوگل از اسکیما صرفا برای گراف دانش خود استفاده میکند؟ خیر!! در ادامه به صورت مفصل تری به جواب این سؤال میپردازیم.
ریچ اسنیپت و اسکیما ها!!
ریچ اسنیپت ها اطلاعاتی در مورد سایت و صفحات آن هستند که مانند گراف دانش در نتایج جستجو گوگل نشان داده میشوند با این تفاوت که این اطلاعات دقیقا در پایین نتیجه ظاهر شده برای هر سایت آورده میشود و به کاربر کمک میکنند تا بهتر به جواب سؤالات خود برسد. در تصاویر پایین میتوانید چند نمونه از ریچ اسنیپت های موجود در سطح وب را مشاهده کنید.
(دقت کنید که ریچ اسنیپت ها انواع مختلفی دارند که در وب انگلیسی به خوبی قابل مشاهده است اما با توجه به پیش روی کند فعالیت های گوگل در وب فارسی، به مرور شاهد به وجود آمدن آنها هستیم)ریچ اسنیپت امتیاز دهی رایج ترین نوع از ریچ ها هستند. این امتیاز ها به کاربر کمک میکند تا بهتر به نتیجه خود برسند و از میان سایت های موجود، بهترین گزینه را انتخاب کنند. البته این امتیاز میانگینی امتیازی است که کاربران در صفحات مختلف به سایت ها میدهند.ریچ اسنیپت کادر جستجو اغلب برای سایت های بزرگی چون ویکی پدیا، یوتیوب و در نهایت آپارات نمایش داده میشود. با استفاده از این کادر، کاربر میتواند بدون ورود به سایت مذکور، موضوع مورد نظر خود را در کادر نمایان شده جستجو کند و پس از مشاهده نتایج جستجو در سایت مذکور، توسط گوگل، بهترین گزینه را انتخاب کند.ریچ اسنیپت قیمت برای سایت های بزرگ فروشگاهی و مخصوصا سایت های مرجعی مثل اپل، سامسونگ و غیره نمایان میشود. همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، قیمت یک کالا از محصولات سایت اپل، در نتایج جستجو نمایش داده شده.تمامی سایت های بالا در ساختار کد نویسی خود از نشانه گذاری ها یا اسکیما مارک آپ استفاده کرده اند.

ریچ اسنیپت امتیاز

مزایای استفاده از اسکیما چیست؟

در ابتدایی ترین حالت، مزیت استفاده از اسکیما در سایت، بهبود سئو آن است. گوگل در راهنمایی های خود، بر استفاده از اسکیما ها تاکید کرده و حتی برای آسانی استفاده از آنها، آموزش هایی را در بخش developers خود برای برنامه نویسان قرار داده است. در نهایت این موضوعات و تجربه دیگر افراد ثابت میکند که در صورت استفاده صحیح از اسکیما مارک آپ در سایت، نتایج بسیار خوبی را در سئو سایتتان مشاهده میکند.اما تنها این مورد نیست که باعث ترغیب ما به استفاده از کد های نشانه گذاری در سایتمان میشود. میدانید که پس از به روز رسانی آخرین الگوریتم گوگل و با رونمایی از الگوریتم هایی مثل فلوریدا، این موتور جستجو تمرکز خود را بیش از پیش بر روی رفتار کاربر متمرکز کرده است.به این صورت که در صفحات اول نتایج، نرخ کلیک کاربر، بانس ریت و زمان ماندگاری در سایت بسیار مورد توجه قرار گرفته و تأثیر بالایی در رتبه بندی سایت ها میگذارد.وجود ریچ اسنیپت ها در مقابل نتایج سایت شما در صفحه serp و همینطور وجود لینک شما در گراف دانش گوگل، باعث ایجاد تمایز در مقابل دیگر رقبا میشود. همین موضوع است که میتواند نرخ کلیک یا CTR شما را افزایش داده و در نهایت باعث جذب کاربر بیشتر به سایت شما شود.پس از آن نیز اگر در صفحات خود حرفی برای گفتن داشته باشید و بتوانید با مطالب جذاب خود باعث کاهش نرخ پرش و افزایش نرخ ماندگاری کاربر در سایت شوید، میتوانید به نتایج ابتدایی گوگل در کلمات مختلف امید داشته باشید.
برندینگ
در دوره جامع آموزش سئو در مورد تأثیر برندینگ در سئو گفتیم و آنرا به عنوان یکی از ارکان اصلی سئو خارجی سایت دسته بندی کردیم. از جمله مزایای استفاده از اسکیما در سایت، افزایش برندینگ سایت است. زمانی که سایت شما در گراف دانش گوگل ظاهر شود و یا با استفاده از ریچ اسنیپت ها، با ظاهری متفاوت به مخاطبان نمایش داده شود، باعث ثبت برند در ذهن مخاطب شده و در نهایت این موضوع به بهبود سئو سایت شما و افزایش رتبه ها در نتایج گوگل ختم میشود.

چطور میتوان از اسکیما در سایت استفاده کرد؟

قبل از اینکه به سراغ استفاده از اسکیما ها در سایت بروید باید با انواع آن آشنا شوید. نشانه گذاری در سایت میتواند با استفاده یکی از این ۳ نوع کد انجام شود:
json-ld
microdata
rdfa
در گذشته تأکید گوگل، استفاده از کد های MICRODATA بود اما مدت زمانی است که کاربران و برنامه نویسان را به استفاده از کد های JSON-LD تشویق میکند. کد های میکرو دیتا و RDFA به صورت درون خطی نوشته میشدند، به این صورت که به طور مثال برای تأیین کردن قیمت یک محصول، باید کد مذکور را دقیقا در قطعه کد HTML مربوطه قرار میدادید.
اما کد های JSON LD به صورت اسکریپت هستند. یعنی برای نوشتن آنها نیاز به مراجعه به خود کد های HTML ندارید و میتوان آن ها را به صورت یک تکه کد اسکریپت، در HEAD یا بدنه سایت قرار داد. نمونه این کدنویسی را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید. این تصویر مربوط به صفحه ذکر شده در ابتدای صفحه در مورد صفحه ویکی پدیا است.
شاید همین خاصیت کد های JSON LD است که باعث شده گوگل برای نشانه گذاری اسکیمای سایت ها بر روی آن تأکید کند.

میکرو دیتا در اسکیما گذاری
مرجع استفاده از کد های اسکیما، سایت SCHEMA.ORG است که اغلب برنامه نویسان برای اسکیما گذاری سایت خود به استاندارد ها و کد های آماده و موجود در این سایت مراجعه میکنند. البته اگر قصد شما نشانه گذاری سایت با استفاده از کد های JSON LD باشد بهتر است تا به سایت json-ld.org مراجعه کنید.
در پایین تصویر نمونه ای از کد های JSON LD را مشاهده میکنید:

کد های نشانه گذاری json ld
پیاده سازی اسکیما در سایت یا همان نشانه گذاری صفحات برای گوگل، با استفاده از ۵ روش پایین امکان پذیر است:

کد نویسی تخصصی
استفاده از افزونه در سایت های وردپرسی
استفاده از ابزار JSON-LD schema generator tool (نزدیک روش اول)
استفاده از گوگل تگ منیجر (GTM)
و در نهایت استفاده از وبمستر تولز گوگل

این مقاله ادامه دارد….

مدیر سایت

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

0